Bebek Mevlut Organizasyonu

1.748 views
4
Bebek Mevlut Organizasyonu

Bebek Mevlut Organizasyonu

Evvel zaman içinde kambur zaman içinde hamile bir kadın doğum yapmış. Doğum yaptıktan sonra geçen kırk günlük zaman diliminde rivayete göre kadını ve yeni doğanı albastı adında cinler basarmış. Bu albastıyı kadın ve bebekten uzaklaştırmak için yine inanışa göre çengelli iğne bulundurulup yapılan bebek mevlidin de mevlit de gelenlere loğusa şerbeti dağıtılırmış. Neden mi? Çünkü loğusa şerbeti kırmızı olduğundan albastının kadın ve bebekten uzaklaşacağına inanılmaktadır.

Yapılan organizasyonda Divan edebiyatı şairi Süleyman Çelebi’nin yazdığı o muhteşem eserden bebek ve doğumla ilgili kısımlar okunurmuş. Buna mevlit denilmektedir. Mevlut de çiçeği burnunda anne, özel olarak hazırlatıp aldığı mavi kurdeleli terliği ve tacı ile gelenlerin gözünü kamaştırmaktadır. Bebek tulumu, şapkası, patiği, eldiveni, takı yastığı ve örtüsü ile birlikte takım halinde mevlide gelenler tarafından bir çeyiz gibi gelenek gereği sergilenmektedir.

Bebek mevlitlerin de anne ve bebeğin durduğu yatak ya da kanepe ekstra öneme sahip olduğundan bunlara ekstra özen gösterilmektedir. Halkın tabiri ile buna anne-bebek köşesi denir.

Bebek Mevlüd Organizasyonunu eksiksiz yapmak isteyenler, bu tip organizatörlere gidip yardım almaktadır. Uzmanlardan alınan yardım ile bebeğin, hayattaki ilk nefesinin verdiği ve hatta ilk sosyalleşmesi olduğundan gerek maddi gerek manevi önem gösterilir

Bir önceki yazımız olan Geçmişten Günümüze Taşlar ve Şifa Taşı başlıklı makalemizde Geçmişten Günümüze Taşlar ve Geçmişten Günümüze Taşlar ve Şifa Taşı hakkında bilgiler verilmektedir.

4 YORUMLAR

  1. Bende çocuğum için bir organizasyon yaptırmayı düşünüyorum. önerileriniz varsa paylaşır mısınız. Şimdiden Teşekkürler:

  2. Bende yeni doğan bebeğim için mevlüt okutmayı düşünüyorum. Ama merak ettiğim kaç gün geçmesi gerekiyor?

  3. Biz de kırkı çıktığında hem sünnet yaptıracağız hemde kırkımız çıktı diye mevlüt okutacağız ikisi birden çıksın inşallah

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here