Babalar Hata Yap(a)maz Mı?

  384 views
  0

  Babalar Hata Yap(a)maz Mı?
  Kadın ya da erkek istisnasız herkes için baba demek güven demektir.Kaç yaşında olursanız olun, kendinizi korkmuş, kaybolmuş ya da yalnız hissettiğinizde aklınıza ilk gelen ve elbette elinizi ilk tutan babanızdır. Annenizle kurduğunuz kadar yakın bir ilişki kuramamış olsanız da babanıza olan sevginiz büyüktür. Ve elbette onun da size olan sevgisi… Çünkü baba demek her çocuk için model demektir.

  Kişilik gelişimi sürecinde baba figürünün çok büyük önem taşıdığını söyleyen uzmanlar, çocukların küçük yaştan itibaren babaları ile iletişim kurmalarının hayatın devam eden aşamalarında çocuk-baba ilişkisinin ritminde çok önemli olduğunu belirtiyor. Çocukların özellikle babaları ile sohbet etmelerinin ve hayatlarında olan biteni babaları ile paylaşarak onun fikrini almalarının çocukların özgüveni açısından son derece önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, çocuğun bilinçaltında “kahraman baba” figürü oluşturulmasının da sağlıklı olmadığını belirtiyorlar. Çünkü babalar da hata yapabilir ve çocuk bunu mümkün olduğunca erken öğrenmelidir.

  Baba olmanın kusursuz olmak anlamına gelmediğinin altını çizen uzmanlar, çocukları ile konuşan babaların mutlaka sevgi sözcüklerine yer vermeleri ve duygularını ifade etmelerini tavsiye ediyor. Aynı zamanda çocuğuna ya da bir başkasına karşı hata yapan babaların özür dilemekten çekinmemesini de ekleyen ruh sağlığı uzmanları,böylelikle çocuğun hata yapmanın da insani bir şey olduğunu öğrenebileceğini belirtiyorlar. Babanın bu insani ve özgüvenli davranışları özellikle erkek çocukların kişilik gelişiminde ve gelecekteki ilişkilerinde hayati önem taşıyor.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here