Alternatif Tedavi Akupunktur

477 views
0

Binlerce yıllık klasik Çin tıbbının tüm dünyaya armağan ettiği mucize olan alternatif tedavi akupunktur kısaca, vücutta chi adı verilen yaşam enerjisinin geçtiği meridyenler üzerine küçük iğneler batırılarak, yani o bölgeleri uyararak enerji tıkanıklarını açma yöntemidir. Bedendeki dengeyi sağlamayı amaçlayan ve bu sayede hastalıkların önüne geçileceğine inanılan bu yöntem artık ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor.

Bu tedavi esnasında özellikle kulak, sırt, el, boyun ile birlikte vücudun diğer kısımları da kullanılır ancak bir hastalığa dair en çok uyarı noktası el ve kulaklarda bulunur. Özellikle kulak üzerinde bedendeki her uzuvla ilgili bir uyarı noktası yer almaktadır. Akupunktur iğneleri sayesinde bu uyarı noktalarına bırakılan mesaj organizmanın hemen her yerine hızla dağılacaktır. En son beyne iletilen mesajdan sonra, beyin bu uyaranı gerekli organlara ileterek o organdaki ortaya çıkan hastalığın iyileşmesi sağlanacaktır.

 Yan etkisi bulunmayan akupunktur yine de ehil eller tarafından uygulandığında etkisi görülen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde astımdan bronşite, ülserden soğuk algınlığına kadar birçok hastalık tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda migren için de faydalı bir yöntem olan akupunktur tedavisi kilo problemi olan kişiler tarafından da zayıflamak amacı ile kullanılmaktadır. Bu yöntemin sigara bıraktırma ve psikolojik rahatsızlıklar üstünde de olumlu etkisi saptanmıştır. Stres, uyku bozuklukları, depresyon ve hatta kekemelik sorununu ortadan kaldıran akupunktur, uzmanın tavsiyesi ile tek seans ya da birden fazla seans şeklinde uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzda Besin Alerjisi Olabilir başlıklı makalemizde Besin Alerjisi, Besin Alerjisi nedenleri ve Çocuğunuzda Besin Alerjisi Olabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here